post

Malarstwo akrylowe to dość młoda technika malarska, którą w XX wieku rozpowszechnili artyści pop artu. Jednak obecnie ta technika zyskuje coraz większą popularność. Wynika to z faktu, że farby akrylowe są bardzo uniwersalne. Można nimi malować tak samo jak farbami olejnymi oraz podobnie jak akwarelowymi. Farby te rozpuszczają się w wodzie, szybko schną, a przy ich użytkowaniu nie potrzebne są żadne rozpuszczalniki. Farby po wyschnięciu pozostają gładkie, nie żółkną i są niezmywalne.Akrylowe farby są mieszanką pigmentu, spoiwa syntetycznego i wody.

Rodzaje farb akrylowych

Farby te dzielimy na kilka konsystencji, jednak różnica ta nie wynika z mniejszej lub większej zawartości wody w ich składzie. Tylko z faktu, że tworzone są one na innych rodzajach żywicy akrylowej. Pierwsza z konsystencji, w jakiej możemy je spotkać jest gęsta, inaczej określana jako Heavy Body. Kolejna konsystencja przypomina skondensowane mleko, są to płynne farby typu Fluid. Ostatni rodzaj farb ma konsystencję bardzo płynną, znaleźć je można pod nazwą High Flow. Farby o takiej konsystencji są idealne do aerografu.

Sposoby użycia farb akrylowych

Przy tego rodzaju technice malarstwa powinno się używać jak najlepiej dostosowanych narzędzi. Najbardziej polecane są pędzle syntetyczne o gładkim i niezbyt twardym włosiu. Pędzle takie pozwalają na gładkie nałożenie farby na płótno i nie pozostawiają na nim żadnych śladów. Inny rodzaj pędzla to szczecinowy, dzięki niemu możemy osiągnąć efekt podobny do farb olejnych. Inny popularny rodzaj narzędzi to szpachelki malarskie, które powinny być zrobione ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Świetnie sprawdzą się przy technice impasto oraz wszelkich strukturach malarskich.

Przy wyborze farb powinno się zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Warto zainwestować w nieco droższe farby, bo będą one zawierały więcej pigmentu, niż te tańsze.

Ofertę farb akrylowych znajdziesz na: https://www.swiatartysty.pl/pl/c/FARBY-AKRYLOWE/73